About

Studenckie Koło Naukowe Teatrologów zrzesza studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich, a jego celem jest przede wszystkim pogłębienie wiedzy na interesujące studentów tematy oraz koordynacja działań mających na celu zacieśnienie współpracy między studentami Koła oraz instytucjami kultury.

Spotkania Koła odbywają się raz w tygodniu i w każdym semestrze tematyka spotkań podlega zmianom zasugerowanym przez studentów (w roku akademickim 2014/2015 koncentrowaliśmy się głównie na współczesnym dramacie oraz na krytyce teatralnej, w semestrze zimowym 2015/2016 najwięcej miejsca poświęcaliśmy bieżącemu życiu teatralnemu). Zwykle raz w miesiącu organizowane jest wspólne wyjście teatralne (spektakl jest później wspólnie omawiany i jest tematem warsztatowych recenzji), często uczestniczymy także w spotkaniach poświęconych teatrowi (lektury performatywne, działania eksperymentalne).

W semestrze letnim 2016 spotkania Koła odbywają się w każdą środę o godz. 17.00 w pok. 3.30. 

Opiekunowie Koła: dr Monika Wąsik, dr Piotr Olkusz

Przewodnicząca Koła: mgr Maria Janus

Sekretarz: Joanna Królikowska

Monika Górak

Katarzyna Mańko

Alicja Maciejewicz

Wiktor Moraczewski

Sebastian Szajna

HISTORIA KOŁA W PIGUŁCE:

Studenckie Koło Naukowe Teatrologów UŁ powstało w 1977 roku. Założyli je ówcześni studenci specjalności teatrologicznej na łódzkim kulturoznawstwie. Funkcję pierwszego opiekuna pełniła mgr Irena Jajte. SKNT skupiało wtedy kilkudziesięciu studentów kulturoznawstwa i polonistyki. Przez przeszło 30 lat działalności do Koła należało ponad 200 osób. By dyskutować o teatrze studenci spotykali się w budynku Biblioteki UŁ na ulicy Matejki, następnie w siedzibie Instytutu Teorii Literatury Teatru i Filmu na ulicy Sienkiewicza 21, w latach 2003-2013 w Pałacu Biedermanna, dzisiejszym Instytucie Kultury Współczesnej. Od roku 2014 w budynku Wydziału Filologicznego przy ul. Pomorskiej 171/173.

Przez lata zmieniał się profil spotkań. Od teatru alternatywnego, który był tematem przewodnim przez kilka lat,po inspiracje kulturą Dalekiego Wschodu. Każdy rok pracy także podporządkowany był ówczesnemu życiu teatralnemu kraju, a także szczególnym zainteresowaniom członków Koła.

Działalność SKNT to praca na kilku płaszczyznach. Podstawą były i są cotygodniowe spotkania studentów, które poruszają teoretyczne problemy teatru i dramatu. Uzupełnieniem natomiast praktyka w postaci aktywnego udziału w festiwalach, przeglądach i konferencjach naukowych. Przez trzy dekady SKNT zaangażowane było w takie inicjatywy jak:

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, współpraca Teatrem Powszechnym i Teatrem – Galerią Mandala, redakcja Akademickiego Kalendarium Teatralnego, redakcja literackiego czasopisma „EMETYK”, gazeta Łódzkich Spotkań Teatralnych – Wolne Słowo Teatralne, warsztaty aktorskie organizowane przez Warsztat Badań Teatrów Orientu „Tandava”, warsztaty, które towarzyszyły Międzynarodowemu Biennale Spotkaniom Teatralnym „Terapia i teatr”, gazeta Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – „Karty festiwalowe”, gazeta Festiwalu Szkół Teatralnych – „Tupot”.

Więcej o SKNT znajdziesz w zakładce KRONIKA.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s